Noszenie dzieci w chustach

Noszenie dzieci w chustach – dobre rady na początek

           

Noszenie dzieci stało się modne i popularne. Widok kobiety lub mężczyzny niosących malucha w chuście to już nic nadzwyczajnego. Pojawia się też coraz więcej informacji na temat noszenia, a chusty i nosidła są już łatwo dostępne. Co warto wiedzieć na dobry początek noszenia?

            Co lepsze – chusta czy nosidło?

Odpowiedź brzmi – zależy dla kogo, zależy w jakiej sytuacji. Chusta tkana jest najbardziej wszechstronna – można w niej nosić dziecko od urodzenia do momentu, kiedy przestaje chcieć być noszone. Jedynie nosidło miękkie, które nadaje się do noszenia dzieci od urodzenia to tak zwana chusta kółkowa, pozostałe przeznaczone są dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć (pozycja kręgosłupa i stawów biodrowych w nosidle nie jest właściwa dla dzieci, które nie potrafią jeszcze siedzieć). Nosidła typu MeiTai, hybrydowe lub ergonomiczne to wygoda dla rodziców biegających starszaków – łatwo do nich wskoczyć i z nich wyskoczyć ;)

            Jaką kupić chustę?

Po pierwsze na pewno tkaną – elastyczna nie spełnia jednego z podstawowych warunków bezpiecznego noszenia – nie da się jej zawiązać tak, żeby nie sprężynowała (jest elastyczna), dzięki temu nie przytwierdzi dziecka do nas na tyle pewnie, żeby amortyzować nasze ruchy podczas przemieszczania się. Na początek najlepiej kupić chustę bawełnianą i w pasy (na takiej najłatwiej nauczyć się prawidłowo wiązać), na szaleństwa z wzorami i domieszkami różnych włókien jeszcze będzie czas – jak złapiemy bakcyla, czeka nas dobrych parę miesięcy (jak nie lat...) noszenia! Nie należy kupować chusty zbyt długiej – utrudnia wiązanie, a wcale nie wystarcza na dłużej! Chusta musi być tkana splotem skośnokrzyżowym - ten specjalny splot (właściwy tylko chustom do noszenia dzieci) powoduje, że chusta otula ciało dziecka nie wywierając zbędnego nacisku, a to jest gwarancją bezpiecznego rozwoju kręgosłupa!

            Jakie wybrać nosidło?

Dopasowane do gabarytów noszonego dziecka – panel otulający ciało dziecka nie może być ani zbyt szeroki, ani zbyt wąski (powinien sięgać mniej więcej od kolana do kolana dziecka, tak żeby tworzyć podparcie dla uda), musi również być odpowiednio wysoki – tak, żeby zabezpieczać kręgosłup, ale żeby nie ograniczać widoczności małemu podróżnikowi, bo będzie się denerwował. Trzeba mieć świadomość, że nie da się mieć jednego nosidła dla półroczniaka i trzylatka – tylko chusta tkana jest narzędziem, w którym można nosić dziecko przez lata bezpiecznie i zdrowo dla niego i dla swojego kręgosłupa!

            Jakie są rodzaje wiązań?

W chuście tkanej oraz chuście kółkowej dziecko można nosić na brzuchu, na biodrze i na plecach. Można znaleźć mnóstwo instrukcji wiązań, jednak nie wszystkie rodzaje wiązań są odpowiednie – o doborze wiązania decyduje wiek dziecka, etap jego rozwoju i inne.  Wybór wiązania najlepiej skonsultować z Doradcą Noszenia. Nosidła typu MeiTai i nosidła ergonomiczne również pozwalają na noszenie dzieci na brzuchu i na plecach, jednakże w związku z tym, że nosimy w nich raczej dzieci starsze, więc również cięższe, częściej używa się ich do noszenia na plecach. 

            Jak nauczyć się wiązać chustę?

Z wiązaniem chusty jest tak, jak z każdą nową umiejętnością – trzeba włożyć trochę pracy, żeby ją opanować. Warto mieć w tym fachowe wsparcie – można wybrać się na warsztat lub umówić z Doradcą Noszenia na indywidualne spotkanie. Dlaczego? Ponieważ Doradca ma wiedzę (nieograniczającą się do umiejętności bezbłędnego związania chusty!) i doświadczenie – pomoże wybrać właściwe wiązanie, pomoże kupić dobrą chustę, doradzi najlepsze nosidło i wreszcie nauczy wiązać: pokaże krok po kroku, pozwoli przetestować nasze umiejętności na lalce, która symuluje noworodka, zaasekuruje pierwsze wiązanie dziecka, rozwieje wątpliwości i odpowie na wszelkie pytania związane z chustami i noszeniem. Pamiętajmy jednak, by Doradca prowadzący indywidualne szkolenia czy warsztaty miał skończone odpowiednie kursy. Warsztaty nie powinny odbywać się w zbyt dużych grupach – 6-8osób to maksimum.

            A poza wszystkim noszenie dzieci to Wielka Przygoda! Przyjemność. Bliskość. Porozumienie. Komunikacja. Swoboda. Wygoda...

           

Wanda Hałuniewicz

Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®

 

Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl