Zdrowa mama od początku ciąży

Zdrowa mama od początku ciąży

Ciąża to wyzwanie dla kobiecego ciała – zaczyna się zmieniać w szybkim tempie już od momentu poczęcia dziecka. Organizm kobiety przystosowuje się do zapewnienia jak najlepszych warunków maleństwu mającemu przyjść na świat, co wpływa na jej samopoczucie i stan ogólny. Pojawiają się dolegliwości, które w większym lub mniejszym stopniu są dokuczliwe, ale dla przyszłych mam to dowód na to, że ich dziecko ma prawidłowe warunki do rozwoju.

 

Najczęstszymi objawami pojawiającymi się we wczesnej ciąży są:

- nudności i wymioty,

- nadwrażliwość na zapachy,

- bolesność piersi,

- bolesność w podbrzuszu.

- senność.

 

Nudności mogą pojawiać się o określonej porze dnia, czasem utrzymują się niemal stale. Niestety, nie ma jednego sprawdzonego sposobu na zlikwidowanie tego objawu. Czasem ustępują po niewielkiej przekąsce lub po zjedzeniu np. kwaśnych produktów, po wypiciu płynu (najlepiej wody), 

a czasem po lepszym dotlenie


Kolejnym objawem ciąży jest nadwrażliwość na zapachy. Najczęściej współistnieje z występowaniem nudności i wymiotów. Należy starać się unikać słabo wietrzonych pomieszczeń, dbać o usuwanie zapachów kuchennych i innych.niu organizmu. Natomiast wymioty nie są częstym objawem. U większości kobiet występują rano, często jako konsekwencja mocno nasilających się nudności albo silnej reakcji na zapachy. Mogą być problemem pojawiającym się wielokrotnie podczas dnia. Ciężarna powinna wtedy szczególnie dbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów w ciągu doby, żeby nie doszło do odwodnienia. Czasem łagodzi wymioty spożywanie pokarmów mocno schłodzonych lub mocno podgrzanych. Zazwyczaj ustępują po ukończeniu 14 tygodnia ciąży. Jeśli wymioty utrzymują się lub występują często i są bardzo mocno nasilone, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ czasem pacjentka wymaga dożylnego nawodnienia, wykonania badań kontrolnych lub nawet zastosowania farmakologii.

 

Bolesność piersi jest także częstym objawem, który wiąże się z reakcją tkanki gruczołu piersiowego na hormony ciążowe. Spowodowana jest rozrostem tkanki gruczołowej oraz jej przebudowie - przygotowaniu do laktacji. Nie ma sposobu na zmniejszenie bolesności piersi. By zabezpieczyć skórę przed nadmiernym rozciąganiem, należy szczególnie zadbać o dobranie wygodnego (w większym rozmiarze) biustonosza, który podtrzyma piersi, można też używać kremu ujędrniającego skórę piersi. Przy dużym biuście zalecane jest używanie biustonosza do spania w celu zmninimalizowania naciągania się skóry piersi.

 

Bolesność brzucha jest objawem występującym często w ciąży fizjologicznej, związanym z powiększaniem się macicy, ustępującym samoistnie. Czasem bolesność brzucha może być objawem związanym z patologią wczesnej ciąży, więc jeśli ból utrzymuje się długotrwale, nasila się lub towarzyszy mu krwiste plamienie, należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Senność u kobiet ciężarnych może pojawiać się podczas całej ciąży. Przede wszystkim należy ten objaw zaakceptować i zapewnić sobie możliwość drzemki w ciągu dnia. Można w pewnym stopniu zwalczyć senność zapewniając sobie, jeśli to możliwe, więcej ruchu w ciągu dnia, dotleniając się poprzez spacery i wietrzenie pomieszczeń. Czasem pomaga również systematyczne uzupełnianie płynów w ciągu dnia.

 

Ciężarne kobiety dokucza wiele dolegliwości, związanych rozwijaniem się dziecka. Czują senność, bolesność niektórych części ciała, nękają ich wymioty i nudności. Jednak dzięki odpowiedniej diecie, odpoczynkowi i przebywaniu na świeżym powietrzu, mogą skutecznie złagodzić dolegliwości i cieszyć się oczekiwaniem na narodziny maleństwa.

 

Grażyna Bogutyn, lekarz ginekolog-położnik

 

Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl