Skutki niedoborów jodu i hormonów tarczycy w organizmie człowieka (cz. IV)

Autor: inż. Anna Gałuszka, technolog żywności, zajmuje się dietetyką i technologią żywności w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

 

Zaparcia

Trudno nie zauważyć zależności pomiędzy obniżeniem PPM, spowolnieniem metabolizmu a niskim pragnieniem. Konsekwencją tych niekorzystnych objawów jest problem z przesuwaniem się pokarmu w przewodzie pokarmowym, czyli pasażem treści pokarmowej. Zaparcia występują u większości pacjentów z niedoborem hormonów tarczycy. Zwiększenie błonnika nierozpuszczalnego w diecie absurdalnie nie poprawia, ale wręcz pogarsza sytuację.

 

Zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych

Kolejnym skutkiem są zaburzenia wchłaniania składników pożywienia. Mimo podaży na właściwym poziomie, nie następuje ich przyswajanie. Suplementacja na własną rękę jest niewskazana. Będzie nieefektywna bez leczenia oraz diety.

 

 

Zaburzenia układu nerwowego i rozwoju intelektualnego u dzieci

Jod ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Niedobór jodu powoduje zaburzenie mechanizmów, które wpływają na nasz rozwój intelektualny. Niski poziom jodu w diecie kobiet ciężarnych i dzieci w okresie noworodkowym prowadzi do zmian zwanych kretynizmem. Dzieci z tym syndromem gorzej się rozwijają,  nie tylko umysłowo, ale i fizycznie. Dzieci z kretynizmem mogą wyróżniać się niskim wzrostem. Stwierdza się również poważne wady słuchu, w szczególnych przypadkach nawet całkowita głuchotę. Uczenie się nowych rzeczy przychodzi trudniej niż rówieśnikom. Warto zaznaczyć, że suplementacja jodu pozwala w znaczny sposób wyrównać bilans jodu i dziecko ma szanse na dorównanie rówieśnikom intelektualnie. Trudnym procesem jest ponowne uspołecznienie takich dzieci. Często dzieci są naznaczone społecznie jako opóźnione i nieakceptowane przez otoczenie. Pamiętajmy, że można im pomóc! Lekarze z cieszyńskiego szpitala mają w swoim doświadczeniu zawodowym odnotowane przypadki, kiedy udało się wyprowadzić dzieci z ciężkich stanów niedoborowych. Uzyskano poprawę w zakresie rozwoju fizycznego, jak również osiągnięto znaczną poprawę sprawności intelektualnej dzieci. 

 

Niedorozwój narządów rozrodczych i bezpłodność

W okresie pokwitania może dość do nieprawidłowego przebiegu procesów, w wyniku których ostatecznie kształtują się narządy rozrodcze. Zaburzenia rozwoju narządów prowadzą do bezpłodności.

 

Utrudnione zajście w ciążę i jej utrzymanie

Kiedy kobieta zastanawia się dlaczego nie może zajść w ciążę przychodzi jej do głowy mnóstwo prawdopodobnych przyczyn takiego stanu rzeczy. Szuka przyczyn w sobie, partnerze, otoczeniu. A przecież sumiennie stosowała się do zaleceń lekarza i łykała wszystkie, zlecone przez lekarza, suplementy. Za zaburzenia funkcji rozrodczych często odpowiada niedostateczna podaż jodu. Utrudnione jest nie tylko poczęcie, ale i utrzymanie ciąży.

 

Nadczynność tarczycy a ADHD

U osób z nadczynnością tarczycy pojawiają się objawy przeciwne do niedoczynności, czyli nadpobudliwość, przyspieszenie procesów spalania, a co z tym utrata wagi. Utrata wagi jest niekontrolowana i postępująca. Pacjenci często zaczynają rozmowę z żywieniowcem od zdania: nie mam anoreksji, ani bulimii, proszę mi wierzyć, jem normalnie, tylko pojawiło mi się ADHD. Nie sposób nie wierzyć pacjentowi, co do utraty wagi  przeglądając wyniki badań poziomu hormonów tarczycy. Ale trzeba wyjaśnić, że nadpobudliwość wynikająca z nadprodukcji hormonów nie ma nic wspólnego jest ADHD, czyli nadpobudliwością ruchową z deficytem uwagi. Syndrom ADHD jest  konsekwencją mikrouszkodzeń mózgu. Tutaj wskazana jest konsultacja psychologiczna i pedagogiczna. Nadpobudliwość w nadczynności tarczycy wynika z  nadmiernej produkcji hormonów i kwalifikuje się do leczenia endokrynologicznego. Po ustabilizowaniu poziomu hormonów nadpobudliwość znika.

DIETA MAMY

Mamo czy jesz pokarmy bogate w jod? Dieta Polaków nie dostarcza odpowiedniej ilości jodu. Głównym jego źródłem są ryby morskie oraz owoce morza. Jednak spożywamy ich wciąż znikome ilości.

Czytaj więcej

ZAPYTAJ EKSPERTA

Przed Tobą mnóstwo pytań, które sobie zadajesz, pewnie zastanawiasz się co jeść, jaki teraz prowadzić tryb życia? Nasze ekspertki są do Twojej dyspozycji!

Czytaj więcej
Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl