Skutki niedoborów jodu i hormonów tarczycy w organizmie człowieka (cz. III)

Autor: inż. Anna Gałuszka, technolog żywności, zajmuje się dietetyką i technologią żywności w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

 

Wole tarczycowe

Nasza tarczyca przy niedoborze jodu się powiększa. Tworzą się tzw. wole tarczycowe. Szyja zwiększa się w obwodzie. Dzieje się tak dlatego, że identyfikując niedobór jodu przysadka stymuluje wzrost tarczycy w celu wymuszenia zwiększonej produkcji hormonów wedle zasady duży może więcej. Niestety, choć koncepcja słuszna nie jest do końca prawdziwa. Hormonów jak nie było tak nie ma, a powiększony gruczoł uciska tkanki znajdujące się w sąsiedztwie.

 

Utrudnione oddychanie

Jeśli nie można swobodnie oddychać, mając wrażenie, że jakiś kęs pokarmu ugrzązł w gardle, to może właśnie świadczyć o problemach z tarczycą. Gruczoł rozrastając się obejmuje coraz większą powierzchnię szyi i zaczyna uciskać na przełyk, krtań. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przysłowiowa gula w gardle, to może być efekt pracy naszych nerwów i lęków zwłaszcza u osób wrażliwych, zdenerwowanych, przerażonych, czy zestresowanych.

 

Niedoczynność tarczycy

Niedobór jodu najczęściej kojarzony jest niedoczynnością tarczycy. Tworzą się wole. Organizm odczuwa stale zimno. Temperatura może spaść o kilka kresek poniżej normy. Jesteśmy stałocieplni, powinniśmy utrzymywać stałą temperaturę ciała, czyli ok. 36,6 C. Innym objawem jest suchość skóry i obniżone pragnienie, pojawia się trudna do opanowania senność oraz apatia.

 

Spowolnienie przemian energetycznych

Brak jodu prowadzi do zaburzeń gospodarki cieplnej organizmu. Spalanie, czyli rozkład składników energetycznych przebiega dużo gorzej. Obniża się poziom PPM, czyli podstawowej przemiany materii. Organizm nie radzi sobie w sytuacji, w której brakuje hormonów. Człowiekowi towarzyszy uczucie ociężałości. Spada aktywność ruchowa.

 

Nadwaga i otyłość

Konsekwencją braku ruchu przy spowolnionych procesach przemian biochemicznych jest postępujące odkładanie się nadwyżki kalorycznej w postaci tkanki tłuszczowej. Prowadzi do powstawania nadwagi i otyłości trudnej do opanowania bez ustabilizowanej hormonalnie tarczycy. Leczenie jest niezbędne, a specjalistyczna pomoc dietetyczna konieczna.

 

Spadek samooceny, depresja

Wzrost wagi powoduje spadek samooceny, narastający smutek i przygnębienie. I tym oto sposobem nie zmieniając specjalnie nawyków żywieniowych, ani stylu życia, zmieniamy się z aktywnej osoby w osobę otyłą, apatyczną i przygnębioną. A wszystkiemu winien niepozorny jod i dietetycy, którzy kazali odstawić jodowaną sól…

DIETA MAMY

Mamo czy jesz pokarmy bogate w jod? Dieta Polaków nie dostarcza odpowiedniej ilości jodu. Głównym jego źródłem są ryby morskie oraz owoce morza. Jednak spożywamy ich wciąż znikome ilości.

Czytaj więcej

ZAPYTAJ EKSPERTA

Przed Tobą mnóstwo pytań, które sobie zadajesz, pewnie zastanawiasz się co jeść, jaki teraz prowadzić tryb życia? Nasze ekspertki są do Twojej dyspozycji!

Czytaj więcej
Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl