Funkcje hormonów tarczycy (cz. II)

Autor: inż. Anna Gałuszka, technolog żywności, zajmuje się dietetyką i technologią żywności w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

 

Wyjątkowe usytuowanie tarczycy nasuwa przypuszczenie, że taka lokalizacja nie jest bez znaczenia. W człowieku nie ma elementów przypadkowych, ani przypadkowego umiejscowienia narządów. Sama biologia podsuwa myśl, że tarczyca celowo znajduje się w tak strategicznym położeniu. Na co wpływają hormony tarczycy i jaka jest ich rola?

Tyroksyna oraz trójjodotyronina stymulują procesy wzrostu i różnicowania się komórek, co ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, jak również fizycznego i umysłowego dzieci. Mają silny wpływ na wykształcanie się narządów rodnych. Przyspieszają uwalnianie energii wytwarzanej w tkankach w procesach utleniania. Jeśli organizm wydziela więcej hormonów niż potrzebuje, dochodzi do większego zużycia tlenu, powstaje wtedy też więcej odpadów metabolicznych a organizm wytwarza więcej ciepła niż potrzebuje. Człowiekowi jest stale gorąco. Inne procesy metaboliczne są również przyspieszone. W sytuacji odwrotnej, kiedy hormonów jest zbyt mało, procesy spalania są spowolnione i organizm nie wydziela tyle energii ile powinien, a nadwyżki energetyczne magazynuje w tkance tłuszczowej, bo apetyt się, niestety, wcale nie zmniejsza. Hormony te wpływają również na aktywność enzymów biorących udział w przemianach węglowodanów. Tarczyca zawiera jeszcze inny hormon: kalcytoninę, która reguluje stężenie wapnia we krwi. Hormonem, który działa przeciwnie do kalcytoniny jest parathormon wytwarzany przez przytarczyce. Mimo, że dwa ostatnie hormony nie biorą udziału w przemianach jodu, to zmiany w tarczycy wpływają na nie bezpośrednio. Jod warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, jej dwa hormony regulują metabolizm, a trzeci wpływa na stężenie wapnia w krwi. Wapń wpływa na poziom poziomu fosforu i koło wzajemnych oddziaływań zatacza coraz to większe kręgi.

 

Wzajemne oddziaływanie hormonów

Na układ hormonalny i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu, należy patrzeć kompleksowo. Mimo, że jesteśmy w stanie skoncentrować się na małym zakresie naszej biochemii, to uchwycenie jednego zagadnienia nie zawsze daje nam pełny obraz problemu. W układzie hormonalnym wpływ jednych hormonów na inne jest znaczący. Widać to dokładnie obserwując zmiany, jakie są wywoływane pod wpływem hormonów u kobiet i u mężczyzn. Choroby gruczołu tarczycy i związane z tym zaburzenia hormonalne występują przeważnie u kobiet. Więcej też kobiet cierpi z powodu dolegliwości ze strony swoich gruczołów płciowych. Dlaczego? U kobiet występują większe wahania poziomu hormonów płciowych niż u mężczyzn. Wydzielanie hormonów płciowych oraz cykliczne wydzielanie komórek jajowych powoduje comiesięczne zmiany w poziomie hormonów. Okres pokwitania, ciąża i okres przekwitania charakteryzują się skokami hormonalnymi, toteż są to najczęstsze momenty, kiedy zaczynają się nasze problemy z tarczycą. Wydzielanie hormonów zwiększa się i obniża pod wpływem stężenia określonych składników w organizmie. Nic tak nie rozregulowuje organizmu, jak nieprawidłowy poziom któregokolwiek z hormonów. Reakcją na to będzie wadliwe działanie innego. Warto o tym pamiętać, kiedy chcemy znaleźć przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Cdn.

DIETA MAMY

Mamo czy jesz pokarmy bogate w jod? Dieta Polaków nie dostarcza odpowiedniej ilości jodu. Głównym jego źródłem są ryby morskie oraz owoce morza. Jednak spożywamy ich wciąż znikome ilości.

Czytaj więcej

ZAPYTAJ EKSPERTA

Przed Tobą mnóstwo pytań, które sobie zadajesz, pewnie zastanawiasz się co jeść, jaki teraz prowadzić tryb życia? Nasze ekspertki są do Twojej dyspozycji!

Czytaj więcej
Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl