Mama w podróży

Wakacje już za nami, ale wiele rodzin planuje również swoje podróże w ciągu całego roku.

Wszyscy uwielbiamy jesienne wyjazdy do „ciepłych krajów”- u nas już króluje wtedy jesień i chcemy zatrzymać na dłużej czas słońca i pięknej pogody. Niestety dla rodzin z noworodkami i małymi dziećmi zaplanowanie udanego wyjazdu bywa karkołomne. Jak bowiem przetrwać lot samolotem z takim Maluszkiem? Jak wybrać się na spacer po plaży? Po piasku nie da się przecież jeździć wózkiem...Nie da się z nim też wejść na nawet na najniższy szczyt, nie mówiąc o komfortowym zwiedzaniu miasta.

Jednak również z noworodkiem możecie naprawdę wspaniale spędzić czas i zrealizować to co sobie wymarzyliście. Pod jednym warunkiem: zabierzecie ze sobą chustę do noszenia dzieci. Stanie się ona waszym najlepszym przyjacielem, ponieważ uwolni wasze ręce! Maluszek pomimo zmiany otoczenia blisko was będzie czuł się bezpiecznie. To zaowocuje spokojem i pełnym wypoczynkiem całej rodziny.

Chusta rozwiąże nie tylko wasze problemy „logistyczne”. Dla dziecka noszenie jest odpowiedzią na jego najważniejsze, a zarazem podstawowe potrzeby: bliskości mamy i taty, dotyku, poczucia ograniczonej przestrzeni i odczuwania tego co znane: bicia serca, ciepła...Po prostu bezpieczeństwa i miłości. Zupełnie mimochodem nosząc wspieracie też prawidłowy rozwój waszej pociechy stymulując wszystkie zmysły malucha:

dziecko w chuście jest dotykane a ono w pierwszych miesiącach życia odbiera świat głównie przez skórę

do dziecka w chuście dużo mówimy stymulując jego słuch

z dzieckiem w chuście nawiązujemy częsty kontakt wzrokowy pomagając w rozwoju tego zmysłu

maluch karmiony piersią czuje różne smaki

dziecko noszone w chuście cały czas jest kołysane, wykonuje wszystkie ruchy z rodzicem- to wspaniały trening równowagi, który bardzo się przyda.

 

Chusta to narzędzie, które pomoże wam w życiu codziennym, ale pod warunkiem, że poświęcicie mu chwilę czasu i nauczycie się je prawidłowo obsługiwać. Pierwszym krokiem będzie zakup chusty lub nosidła ergonomicznego, przy czym jeśli wasze dziecko jeszcze samodzielnie nie siada i nie siedzi, bezpieczna dla niego jest wyłącznie chusta wiązana. Dobre chusty mają też niestety swoją cenę. Ale to inwestycja, która się opłaca: chusta posłuży wam długo, będzie się łatwo wiązać i nie będzie tracić jakości (po zakończeniu noszenia będziecie mogli ją sprzedać i odzyskać większą część inwestycji). Ze swojej strony serdecznie polecam chusty marki Storchenwiege®, którym zaufało już tysiące rodziców na całym świecie. Możecie je nabyć na www.ekobaby.pl. Można też tu uzyskać poradę co do wyboru właściwej długości chusty. Więcej informacji na temat bezpiecznego noszenia znajdziecie na www.storchenwiege.pl.

zdjecie

 

Wyjazd z chustą na pewno nie będzie udany, gdy zakupicie ją w ostatniej chwili i w zdenerwowaniu będziecie próbowali wykonać wiązanie. Należy zaplanować kilka dni na wypranie chusty, wybór wiązania i gruntowne przećwiczenie go. To zapewni bezpieczeństwo dziecku, a wam wygodę noszenia.

Niezwykle pomocne jest spotkanie z profesjonalnym Doradcą Noszenia, którego znajdziecie na stronie www.clauwi.pl. Poświęci wam czas, wyjaśni wątpliwości i dobierze wiązanie „na miarę”.

 

Gdy będziecie już mieli w ręku piękną chustę i traficie do wymarzonego miejsca pamiętajcie o ochronie przeciwsłonecznej siebie i dziecka. Maluszek w chuście nie powinien mieć odsłoniętych partii ciała, niezwykle ważny jest kapelusz z szerokim rondem.

Nigdy nie noście dziecka w chuście przodem do świata. W tej pozycji kręgosłup dziecka jest obciążony, nóżki i główka zwisają bezwładnie, a cały ciężar malucha spoczywa na jego genitaliach. Dziecko jest narażone na bardzo wiele bodźców, w konsekwencji może stać się niespokojne, płaczliwe i mieć problemy z zasypianiem. Noszenie przodem do świata jest też bardzo niekorzystne dla waszego kręgosłupa.

 

Jestem pewna, że wasze wakacje będą bardzo udane i że odwiedzicie miejsca, o których (bez chusty) wam się nie śniło. A jeśli akurat nigdzie się nie wybieracie to gdy uwolnicie ręce poczujecie się jak na urlopie! Czego sobie i wam serdecznie życzę.

 

Anna Nogajska- właścicielka portalu www.ekobaby.pl oraz trener renomowanej Szkoły Noszenia ClauWi®. Propagatorka bezpiecznego noszenia dzieci w chustach, studentka fizjoterapii. Prywatnie mama dwójki dzieci noszonych od urodzenia, ekspert zdrowa-mama.pl, miłośniczka Ustronianki z Jodem.

Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl