Masaż Shantala - dotyk miłości

Masowanie niemowląt nadal kojarzy się w Polsce z rehabilitacją, formą terapii, po którą rodzice sięgają w sytuacji problemów zdrowotnych. W wielu kulturach jednak, masaż niemowlęcia jest jedną z codziennych czynności pielęgnacyjnych, uważanych za niezbędne w relacji opiekun – dziecko.

 

Masaż Shantala narodził się w Europie dzięki francuskiemu położnikowi, fotografowi i pisarzowi Frederickowi Leboyer. Spotkał on w Kalkucie kaleką kobietę, która pełnymi miłości ruchami masowała na ulicy swoje dziecko. Tak jak robią to po dziś dzień kobiety w całych Indiach. Leboyer rozpowszechnił ten tradycyjny indyjski masaż na świecie, wydając w 1976 roku książkę „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants” (Shantala. Tradycyjna sztuka: masaż dzieci).

 

Masaż Shantala nastawiony jest na budowanie więzi emocjonalnej, na lepsze poznanie swojego dziecka, na nawiązanie z nim pełnej czułości i miłości relacji. Masaż ten nie jest z założenia masażem terapeutycznym, choć przez zbawienną moc dotyku działanie takie jest poniekąd pożądanym „skutkiem ubocznym”.

 

Jakie zalety ma masaż Shantala?

Korzyści płynące z masażu dotyczą obu stron – zarówno masowanego jak i masującego.

 

Dla dziecka:

budowanie pełnej miłości i ufności więzi z masującym

uspokojenie i relaks, a dzięki temu uregulowanie snu

wspieranie rozwoju psychoruchowego przez wspomaganie koordynacji mięsni i zwiększanie ich elastyczności

kształtowanie samoświadomości ciała oraz jego granic

pobudzanie układu odpornościowego

regulacja napięcia mięśniowego

poprawa trawienia (pomoc przy kolce)

 

 

Dla opiekuna:

nauka mowy ciała dziecka, poprawa komunikacji i więzi z dzieckiem

nauka rozpoznawania własnych emocji i wyrażania ich dotykiem

budowanie pewności siebie w opiece nad dzieckiem, poczucie kompetencji

relaks

 

 

Masować można już noworodka, na początku delikatnie i krótko – nie jest to przecież dla niego niczym nowym – podczas życia prenatalnego i porodu doświadczył on już, niezbędnego do prawidłowego rozwoju, naturalnego masażu. Masaż Shantala wykonuje się w ciepłym pomieszczeniu, najlepiej rano. Dziecko powinno być około pół godziny po posiłku. Masujący siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami kładąc na nich rozebrane dziecko. Masaż powinien trwać ok. 5-10 minut i zakończyć się kąpielą, która zmyje nadmiar olejku z ciała dziecka.

 

Ze względu na wielkie znaczenie zmysłu dotyku w naszym życiu, masaż powinien stać się ważnym punktem dnia w naszych relacjach z dzieckiem.

Pamiętajmy jednak, że podczas masażu przekazujemy dziecku nasze emocje – odłóżmy na bok troski i po prostu celebrujmy ten wspólnie spędzany czas.

 

 

Kasia Ledwoń

Dołącz do nas na facebooku
Projekt i wykonanie: www.mbmprojekt.pl